Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes nie chce odejść od plastiku

08 września 2022 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Plastik pozostaje jednym z głównych zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Plastikowe butelki mogą się rozkładać nawet 450 lat, a jego mikrodrobiny zanieczyszczają oceany, glebę i powietrze, szkodząc ekosystemom, ludziom oraz zwierzętom
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Plastik pozostaje jednym z głównych zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Plastikowe butelki mogą się rozkładać nawet 450 lat, a jego mikrodrobiny zanieczyszczają oceany, glebę i powietrze, szkodząc ekosystemom, ludziom oraz zwierzętom

Choć przedsiębiorstwa w swoich strategiach zrównoważonego rozwoju ochoczo deklarują jak naszybsze zastąpienie plastiku zrównoważonymi materiałami, w praktyce kurczowo się go trzymają i mocno opierają się zmianom.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal DW we współpracy z Europejską Siecią Dziennikarstwa Danych, mimo że największe firmy chętnie deklarują wdrażanie zmian przyjaznych dla klimatu, niechętnie realizują swoje ambitne cele. Także w zakresie odchodzenia od plastiku.

Szacuje się, że mniej niż 10 proc. z 7 miliardów ton odpadów z tworzyw sztucznych wytworzonych do tej pory na całym świecie zostało poddanych recyklingowi. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2019 roku 79 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafiło do środowiska w wyniku wycieków lądowych lub wodnych, otwartego spalania lub składowisk.

Oznacza to, że deklaracje w zakresie wprowadzania opakowań nadających się do przetworzenia, ciężko uznać za zmianę, która wywrze znaczący wpływ na środowisko. Mimo tego firmy nie radzą sobie nawet z tym.

Deklaracje bez pokrycia

Jak ustalił DW, w 2008 roku francuski gigant spożywczy Danone zobowiązał się, że w ciągu roku połowa tworzyw sztucznych używanych w butelkach na wodę firmy będzie wytwarzanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Według deklaracji firmy miała być to „dźwignia do zmniejszenia wagi opakowań i zmniejszenia emisji CO2”. Jeszcze przed upływem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament