Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadaniowy nie znaczy nienormowany

08 września 2022 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Pracodawca może objąć niektórych pracowników zadaniowym czasem pracy. Ale także wobec tych osób obowiązują kodeksowe normy czasu pracy i obowiązek zapłaty za pracę nadliczbową.

∑ Chciałbym wprowadzić w firmie nienormowany system czasu pracy. Nie mam obowiązku posiadania regulaminu pracy, a ponadto nie działają u mnie związki zawodowe. Zatrudniam kierowców i mechaników samochodowych. Jakie wymogi muszę spełnić? – pyta czytelnik.

Kodeks pracy nie przewiduje instytucji „nienormowanego” systemu czasu pracy. Najczęściej tym mianem określa się, oczywiście błędnie, system zadaniowego czasu pracy. W tym systemie pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 kodeksu pracy.

Zadaniowego czasu pracy nie można jednak wprowadzić w stosunku do wszystkich pracowników i dla dowolnie wybranego rodzaju pracy. Przepis art. 140 k.p., który przewiduje ten system czasu pracy, jest bowiem przepisem szczególnym względem ogólnych zasad kształtowania czasu pracy. Dlatego zastosowanie zadaniowego czasu pracy jest możliwe tylko w razie szczególnego rodzaju pracy pracownika, jej organizacji czy też miejsca jej wykonywania.

Za kierownicą…

Zadaniowy czas pracy może objąć pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy, co wynika z art. 17 ustawy o czasie pracy kierowców. W doktrynie przyjmuje się, że w trakcie wykonywanego przewozu to kierowca sam ustala...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament