Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stopy procentowe o krok od szczytu

08 września 2022 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

RPP podwyższyła w środę główną stopę NBP o 0,25 pkt proc., do 6,75 proc. Ten ostrożny ruch sugeruje, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej dobiega końca.

Wrześniowa podwyżka stóp, już 11. w trwającym od października 2021 r. cyklu, okazała się zgodna z oczekiwaniami większości ankietowanych przez nas ekonomistów.

Niespodzianek nie przyniósł też komunikat, w którym Rada Polityki Pieniężnej uzasadniła swoją środową decyzję. Napisała, że jej „dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”. Sternicy polityki pieniężnej pozostawili więc sobie furtkę do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Ta furtka jest jednak tylko lekko uchylona, bo ostatnie wypowiedzi członków RPP sugerują, że nie chcą oni pogłębiać spowolnienia gospodarczego, będą więc postępować ostrożniej niż dotąd. Już środowa podwyżka była mniejsza od wszystkich poprzednich w obecnym cyklu.

Jeszcze jedna zmiana

Na rynku finansowym (w kontraktach terminowych na trzymiesięczny WIBOR) wyceniany był w środę wzrost stopy referencyjnej NBP docelowo do około 7,25–7,5 proc. Pod koniec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament