Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusz socjalny: wystarczy 10 zł różnicy

08 września 2022 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

(…) w prawie polskim nie znajdziemy w żadnym przepisie prawa progów, wysokości różnicowania wypłaconych świadczeń z funduszy socjalnych. Starostwo Powiatowe wypłacając świadczenia z zfśs nie naruszyło przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Wypłacone świadczenia nie zostały również zanegowane przez żadnego z pracowników, którzy mieli poczucie prawidłowego zastosowania przepisów prawa, jak i regulaminu. Zaznaczyć należy również, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zawiera wyłącznie definicję „działalności socjalnej”. W przepisach prawa nie odnajdziemy żadnych zakreślonych przez pracodawcę progów, jaka miałaby to być różnica, czy 50 zł, czy może 500 zł.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyrokiem z 6 lipca 2021 r. (III AUa 924/19).

Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczyła odwołania od decyzji ZUS wniesionego przez płatnika składek. ZUS w zaskarżonej decyzji zakwestionował wypłacone przez płatnika świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zobowiązał go do uiszczenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W ocenie ZUS świadczenia nie realizowały celu socjalnego, ponieważ nie doszło do ich realnego zróżnicowania co do wysokości, a w konsekwencji były przyznane w niemal identycznej wysokości. Pracodawca przyznał bowiem pracownikom świadczenia w wysokości 1030 zł (III grupa dochodowa), 1040 zł (II grupa dochodowa) oraz 1050 (I grupa dochodowa). ZUS uznał, że ta różnica jest pozorna i że doszło do naruszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament