Zamówienia publiczne: teraz można renegocjować umowy
Wykonawcy i zamawiający mogą zgodnie z nowymi przepisami wprowadzać do kontraktów postanowienia, które pozwolą na zmianę wynagrodzenia.
Każdy wykonawca, który realizuje zamówienia publiczne, wie, jak trudno jest zmienić warunki kontraktu po jego zawarciu. Trzeba liczyć się z ograniczeniami ustawowymi, umownymi, jak i samym oporem zamawiającego. Umowy w przedmiocie wykonania zamówień publicznych są często długotrwałe, więc realizacja zamówienia na warunkach wskazanych w ofercie to nie lada wyzwanie. W dobie kryzysu jest to tym bardziej trudne, bo warunki rynkowe diametralnie się zmieniły. Problem ten zauważył również ustawodawca, który przewidział katalog możliwości, z których mogą skorzystać strony umów w sprawie zamówień publicznych.
Specyfika kontraktów
Sytuacja wykonawców realizujących obowiązki wynikające z umów zawieranych w trybie pzp bywa dużo trudniejsza niż sytuacja wykonawców w sektorze prywatnym. Nadal najczęstszym, a w dodatku nierzadko jedynym kryterium wyboru wykonawcy przez zamawiającego jest cena. Dlatego wykonawcy, chcąc pozyskać zamówienie publiczne, często muszą zejść z ceny, a to oznacza niższą marże, a więc mniejszy bufor w razie zmian rynkowych.
Co więcej, ustawa – Prawo zamówień publicznych przewiduje ograniczenia w zakresie możliwości zmian postanowień umownych. Nie wszystkie umowy przewidują też klauzule waloryzacyjne, zaś te, które się pojawiają, odnoszą się często wyłącznie do zmian wywołanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta