Ryzykowna wizja wojny
Grzegorz W. Kołodko dowodzi, że wojna jest bez sensu; skoro tak, to dlaczego do niej doszło?
Ta książka drażni. Prowokuje. Z pasją atakuje skanonizowane poglądy i każe je jeszcze raz przemyśleć. Autor „Wojny i pokoju”, wybitny ekonomista Grzegorz W. Kołodko nie byłby sobą, gdyby nie skrzyżował rękawic z dominującymi w Polsce, Europie i całej sferze euroatlantyckiej poglądami na temat wojny. Nie tylko tej, która dziś się dzieje na wschód od nas, ale każdej wojny we współczesnym świecie. To debata erudycyjna, ciekawa, pełna emocji i bez wątpienia pouczająca.
Swoją drogą trudno nie podziwiać autora za to, że próbuje uchwycić historię w chwili, kiedy ta się wydarza. To skomplikowane i wyjątkowo ryzykowne zadanie, bo kolejne zwroty akcji mogą – jeśli nie wywrócić dotychczasową argumentację – to mocno ją nadwątlić. Czy tak jest w wypadku poglądów G.W. Kołodki, czytelnik musi ocenić sam. Najważniejszą rzecz o tej książce wypada powiedzieć na samym wstępie: „Wojna i pokój” G.W. Kołodki nie jest pracą naukową. W jeszcze większym stopniu niż w trylogii (a właściwie, by nie przeoczyć „Świata w matni”, w kolejnych czterech tomach) o „wędrującym świecie” autor porzuca ekonomię i zakłada szaty filozofa społecznego, analityka cywilizacji, może nawet mentora. „Wojna i pokój” nie jest wolna od subiektywnych ocen, indywidualnego punktu widzenia czy wskazówek dla możnych tego świata. Dodajmy, że Kołodko spekulować się nie boi. Jest przekonany, że grając w lidze intelektualnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta