Fundament przyszłej stabilności systemu energetycznego
Magazyny energii są tym elementem układanki, który sprawi, że OZE będą mogły zastąpić konwencjonalną energetykę.
Mało który polski przedsiębiorca ma tyle entuzjazmu dla odnawialnych źródeł energii, co szef Promet-Plastu – firmy produkującej artykuły medyczne w fabryce w Gaju Oławskim, między Wrocławiem a Opolem. Siedzibę fabryki widać z daleka – po strzelistych wiatrakach. Ale to dopiero początek, gdyż firma jest właściwie samowystarczalną energetyczną wyspą: produkuje energię z wiatru, słońca, we własnym elektrolizerze wytwarza zielony wodór, wybudowała bateryjne magazyny, a teraz szykuje kolejny wynalazek: kinetyczny magazyn energii.
Energetyczny Klaster Oławski, którego liderem jest Promet-Plast, wygrał konkurs na ten projekt, rywalizując z gigantami branży. – To będzie rewolucja w skali całego świata. Stworzyliśmy pierwszy na świecie magazyn hybrydowy, który jest magazynem energii, ale wykorzystującym wszystkie najprostsze rozwiązania. Tam nie ma litu, nie ma jonów, jest tylko beton, woda i energia odnawialna, czyli wiatr i słońce – cytuje prezesa firmy z Gaju Oławskiego portal gramwzielone.pl.
Jeżewski zapewnia, że rozwiązanie – o ile zda egzamin – będzie doskonałym rozwiązaniem dla biznesu i miast. Choćby dlatego, że taki magazyn to olbrzymie pole do popisu dla architektów, którzy mogą nadać mu atrakcyjną wizualnie formę, dzięki czemu nie raziłby nawet w centrum nowoczesnej metropolii. A zgromadzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta