Sygnalistów nadal muszą czekać na procedury, które zapewnią im bezpieczeństwo
Aktualnie w polskim systemie prawnym brakuje jednej, pełnej regulacji poświęconej ochronie osób zgłaszających pojawiające się naruszenia prawa m.in. w obszarze zamówień publicznych, ochrony środowiska czy zdrowia publicznego.
Procedura legislacyjna dotycząca projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa nadal trwa, pomimo iż 17 grudnia 2021 r. minął termin implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Projekt ustawy nie został jeszcze skierowany pod obrady Sejmu. Powoduje to stan niepewności i przedłużającego się oczekiwania podmiotów zobowiązanych do stosowania przepisów w tym zakresie.
Przepisy unijne
Przedmiotowa dyrektywa na poziomie Unii Europejskiej stanowi element egzekwowania prawa m.in. w obszarze zamówień publicznych, ochrony środowiska, zdrowia publicznego. Służy ochronie prywatności i danych osobowych oraz bezpieczeństwu sieci i systemów informacyjnych, ochronie konsumentów, usług, produktów i rynków finansowych oraz zapobiega praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W obszarze zgłoszeń znajduje się również bezpieczeństwo produktów i ich zgodności z wymogami, bezpieczeństwo transportu, bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, bezpieczeństwo żywności i pasz, zdrowie oraz dobrostan zwierząt.
Wszystkie te obszary mogą być podatnym gruntem dla nadużyć finansowych czy korupcji i wymagają podjęcia ujednoliconych działań na obszarze całej Unii Europejskiej. Zakresem dyrektywy objęte są również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta