Pozostawienie zysku należnego zagranicznemu udziałowcowi a przychód w CIT
Nowe przepisy o podatku u źródła powodują zmiany uchwał dotyczących wypłaty dywidendy. Warto pamiętać o skutkach podatkowych tych decyzji.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące poboru podatku u źródła. Przepisy te przewidują bardziej rygorystyczne niż dotychczas zasady poboru podatku u źródła od należności wypłacanych na rzecz nierezydentów, w tym z tytułu dywidend. Podatnicy, którzy nie byli w stanie dostosować się do nowych regulacji decydują się na zmianę uchwał w sprawie przeznaczenia zysku. Może to rodzić konieczność opodatkowania przychodów z nieodpłatnych świadczeń.
Nowe przepisy
Już od 2019 r. planowano wprowadzenie nowych zasad poboru podatku u źródła od należności powyżej 2 000 000 zł. Przepisy te były odraczane. Jednak ustawa wprowadzająca Polski Ład włączyła do porządku prawnego nowe regulacje, bardziej rygorystyczne dla polskich podmiotów (płatników) wypłacających należności nierezydentom.
Te stosunkowo nowe regulacje obejmują należności z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz płatności z tytułu odsetek i ależności licencyjnych (w tym: know-how, licencje, prawa majątkowe, prawo własności przemysłowej, prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego/środka transportu).
Od początku 2022 r. obowiązują przepisy stanowiące o mechanizmie „WHT refund”, czyli obowiązku poboru podatku u źródła według stawki krajowej z prawem do późniejszego ubiegania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta