Niskoemisyjność w całym cyklu życia produktu rur PE
Ważnym etapem na drodze do zeroemisyjności jest konsekwentne zmniejszanie śladu węglowego produktów w całym cyklu życia m.in. dzięki wdrażaniu zasad gospodarki cyrkularnej.
Zeroemisyjność lub neutralność klimatyczna to równowaga pomiędzy emisją CO2 a pochłanianiem go z atmosfery przez tzw. pochłaniacze dwutlenku węgla.
Według szacunków Parlamentu Europejskiego w 2020 r. naturalne pochłaniacze, czyli gleby, lasy i oceany, absorbowały ok. jednej trzeciej globalnej emisji CO2. Sztuczne pochłaniacze na razie nie są w stanie poprawić tego wyniku na tyle, aby umożliwić walkę z globalnym ociepleniem.
Zatem redukcja emisji CO2 z szeroko pojętej działalności przemysłowej pozostaje kluczowym narzędziem w walce o globalne cele klimatyczne. I choć Europa ma na tym polu spore osiągnięcia – w ciągu ostatnich 30 lat udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych z gospodarki unijnej o 34 proc. w porównaniu z 1990 r. – to do zrobienia pozostaje bardzo dużo.
Gospodarka cyrkularna
Obniżeniu emisyjności ma służyć m.in. transformacja do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) promowana przez Unię Europejską. Jest to model ekonomiczny, w którym produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w obiegu jak najdłużej, wytwarzanie odpadów ma być ograniczone do minimum, a te, które powstaną, powinny być potraktowane jako surowce wtórne, przetworzone i ponownie wykorzystane.
Firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta