Nie można skorygować samego kontrahenta
W formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika wymienionego na wystawionej fakturze. Całkowita zmiana podmiotu na inny jako stronę transakcji nie jest możliwa.
Sprawa dotyczyła prawa do skorygowania przez nabywcę notą korygującą faktury zawierającej błędne dane nabywcy. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych zarówno na własne nazwisko, jak też w formie spółki cywilnej z ojcem.
Tłumaczył, że przez lata dokonywał księgowań dokumentów zarówno spółki, jak i wystawianych na własne nazwisko, w jednych urządzeniach księgowych. Sam doszedł jednak do wniosku, że było to błędem i wymaga sprostowania. Dlatego przystąpił do korygowania zapisów księgowych i w związku z tym do składania skorygowanych zeznań i deklaracji podatkowych.
Dodatkowo wyszło na jaw, że część faktur została wystawiona na inną firmę. Podatnik podkreślił, że często, ze względu na bardzo zbliżone nazwy, sprzedawcy wystawiali faktury wbrew intencji pytającego na inny podmiot niż ten, który faktycznie dokonał zakupu. Niemniej zostały one wprowadzone do obrotu, bo były wysyłane pocztą lub odbierane przez pracowników nieświadomych na kogo powinna być wystawiona faktura.
Podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta