Wnioski o udostępnienie informacji
Prawo dostępu do informacji publicznej jest ważnym prawem obywatela. Administracji publicznej nie wolno lekceważyć wniosków składanych w takich sprawach.
Sprawy z zakresu dostępu do informacji publicznej można zaliczyć do kategorii drażliwych spraw na linii obywatel – administracja. Zdarza się, że wnioskodawcy zwracają się o ujawnienie informacji, których upublicznienie nie jest komfortowe dla urzędników. Dlatego podmioty administrujące stosują tricki, które mają doprowadzić do nieudostępnienia żądanego materiału.
Jaki dostęp
Praktyki te zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z przepisami ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. dalej: u.d.i.p.). Urzędnicy muszą pamiętać, że zobowiązani są działać na podstawie i w granicach prawa, a nie kierować się sympatiami i antypatiami wobec wnioskodawców.
Orzecznictwo sądów administracyjnych dostarcza wielu kazusów związanych z wnioskami o udostępnianie informacji publicznej. Rodzi się pytanie: co decyduje o publicznym charakterze informacji.
„Nie” dla prywaty
Jedną ze strategii, której wykorzystanie ma doprowadzić do nieudostępnienia informacji publicznej jest wykładanie ustawowego pojęcia „informacji publicznej” przez pryzmat intencji wnioskodawcy. Strategia ta zakłada, że jeżeli organowi uda się wykazać, iż informacja będzie wykorzystywana przez wnioskodawcę do celów prywatnych, to nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta