Przestępcy z lubością sięgają po ChatGPT
Eksperci IT ostrzegają: coraz częściej do ataków wykorzystywana jest „ofensywna sztuczna inteligencja”. Ta uczy się, jak oszukać człowieka i tworzyć złośliwe kody.
ChatGPT staje się kluczową bronią cyberprzestępców – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa IT w firmie Check Point. Hakerzy od dawna wyłudzają od nas dane w sieci, wykorzystując socjotechnikę. Statystyki pokazują, iż ponad 75 proc. ukierunkowanych cyberataków zaczyna się właśnie od fałszywych wiadomości e-mail. Ale teraz udoskonalono ów sposób i do tworzenia przekonujących fałszywych treści, które sprawiają, że klikamy link czy podajemy nasze dane, zaprzęgnięto konwersacyjną sztuczną inteligencję od OpenAI. Specjaliści alarmują: bot coraz częściej i lepiej konstruuje wiadomości phishingowe (wyłudzające dane).
Ale ChatGPT niebezpieczny jest też z innych względów. Analizy firm z branży pokazują, że narzędzie to wyjątkowo chętnie wykorzystywane jest do tworzenia złośliwego oprogramowania (można poprosić bota o napisanie kodu wirusa). Co więcej, w sieci szybko przybywa fałszywych stron imitujących platformę chatbota, a to haczyk na tych, którzy chcą skorzystać z tego narzędzia i nieświadomie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta