Poprawianie fundacji rodzinnej
Wprowadzenie zmian podatkowych, zwłaszcza niekorzystnych, ustawą, która nie ma żadnego związku z regulowaną materią, budzi wątpliwości konstytucyjne, więc mogą być zakwestionowane w przyszłości.
Prezydent w styczniu podpisał ustawę wprowadzającą do polskiego porządku prawnego nową, oczekiwaną od lat instytucję: fundację rodzinną. Zanim jeszcze ustawa weszła w życie, 14 kwietnia 2023 r. przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, ustawy o obligacjach, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca). Obie w zakresie fundacji rodzinnej wejdą w życie 22 maja 2023 r.
Schematy optymalizacyjne
Ustawa nowelizująca, obok przepisów o charakterze jednoznacznie korzystnym dla podatników (np. obniżenie do 10 proc. stawki PIT dla beneficjentów fundacji rodzinnej należących do I lub II grupy podatkowej w stosunku do fundatora w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn czy możliwość korzystania przez spółki należące do beneficjentów fundacji rodzinnej z estońskiego CIT)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta