Jak uniknąć podatku na komunii
Drogi prezent od najbliższej rodziny trzeba zgłosić fiskusowi. Pieniądze powinny trafić na konto, może ono należeć do rodzica.
Laptopy, biżuteria czy gotówka: prezenty na pierwszą komunię świętą są klasycznymi darowiznami, od których rodzice dziecka powinni zapłacić podatek. Daniny można jednak uniknąć. Wszystko zależy od tego, kto jest darczyńcą i jaka jest wartość upominku.
Zacznijmy od najbliższej rodziny, czyli tzw. zerowej grupy. Zalicza się do nich m.in. dziadków. Załóżmy, że babcia daje wnuczkowi 20 tys. zł. Prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma warunkami. Pierwszy: darowiznę trzeba zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy.
Musi to zrobić rodzic. Wypełnia papierowe zgłoszenie SD-Z2. Wpisuje w nim dane dziecka i sam się podpisuje – wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.
Drugi warunek: pieniądze muszą być przelane na rachunek bankowy (lub przesłane przekazem pocztowym).
– Nie ma przeszkód, żeby założyć konto dziecku, banki chętnie to zrobią. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta