Praca zdalna wyzwaniem dla pracodawcy
Dopiero w praktyce okaże się, czy nowe przepisy zapewnią pracownikom większą elastyczność, nie utrudniając nadmiernie organizacji i kontroli pracy.
Pandemia radykalnie zweryfikowała pogląd na pracę zdalną. Okazało się, że nie zawsze musimy być w zakładzie pracy, by skutecznie wykonywać obowiązki zawodowe.
Z badań portalu Pracuj.pl wynika, że co trzeci Polak pracuje obecnie hybrydowo lub zdalnie. Praca zdalna stała się również standardem w ogłoszeniach rekrutacyjnych, stanowiąc benefit przyciągający nowych pracowników. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 79 proc. pracowników, którzy mogą korzystać z home office, nie zaakceptowałoby przywrócenia w pełni stacjonarnego modelu.
Praca zdalna nikogo dziś już nie dziwi, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że niesie za sobą nie tylko wiele korzyści, ale również cały szereg wyzwań, którym nie zawsze pracodawcom łatwo sprostać, a które postanowił uregulować ustawodawca.
Po trzech latach od wybuchu pandemii koronawirusa 7 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy regulująca tematykę pracy zdalnej, którą dotychczas pośrednio porządkowały przepisy specustawy covidowej. Przed pracodawcami pojawi się wiele nowych, praktycznych wyzwań.
Celem nowelizacji kodeksu pracy było kompleksowe uregulowanie kwestii dotyczących pracy zdalnej. Problem w tym, że wiele fundamentalnych kwestii, w tym dotyczących zasad związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta