Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dobrze zabezpieczyć wierzytelność?

23 maja 2023 | Biznes | Teresa Siudem

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji działa mobilizująco na dłużnika – mówi Ilona Sądel-Bendkowska, notariusz, rzeczniczka prasowa Rady Izby Notarialnej w Warszawie.

Akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji, może stanowić tytuł egzekucyjny. Czy przedsiębiorcy często korzystają z tej formy zabezpieczenia? W jakich przypadkach znajduje ona zastosowanie?

Ilona Sądel-Bendkowska: Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w postaci aktu notarialnego pełni funkcję zabezpieczenia przy różnego rodzaju umowach. Najczęściej w sytuacjach, kiedy jest zawierana umowa sprzedaży nieruchomości, która zgodnie z prawem musi mieć formę aktu notarialnego. W takim akcie notarialnym dokumentującym umowę sprzedaży poddanie się egzekucji co do zapłaty ceny lub jej części jest powszechnie stosowanym zabezpieczeniem. Ponadto, oświadczenia o poddaniu się egzekucji są również często stosowane w przypadku umów pożyczek czy długoletnich umów najmu, które to umowy nie wymagają formy aktu notarialnego. Przedsiębiorcy, celem zabezpieczenia swoich wierzytelności, coraz częściej korzystają z formy notarialnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12577

Wydanie: 12577

Spis treści
Zamów abonament