Znak towarowy a prawo autorskie
Korzystanie ze znaku towarowego nie godzi w autorskie prawa osobiste. Co innego modyfikacje.
Znak towarowy może być równocześnie utworem. To zdanie nie budzi kontrowersji. Wskazana okoliczność jest jednak źródłem pewnych niebezpieczeństw dla przedsiębiorców wykorzystujących oznaczenia (chronione prawem autorskim) – warto mieć ich świadomość.
Problem kolizji pomiędzy reżimem znaków towarowych a prawem autorskim pojawiać się może na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, ze względu na rejestrację znaku towarowego oraz trwałości uzyskanego prawa ochronnego, a po drugie, wobec wkroczenia w prawa autorskie poprzez używanie znaku towarowego.
Sprzeciw i unieważnienie znaku
Należy mieć na uwadze, że kolizja z prawem autorskim sama w sobie nie jest podstawą odmowy rejestracji znaku towarowego. Obecnie okoliczność ta jest weryfikowana przez Urząd Patentowy wyłącznie w przypadku zgłoszenia sprzeciwu przez podmiot uprawniony w terminie trzymiesięcznym, liczonym od dnia opublikowania ogłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego. W przypadku „przegapienia” tego okresu podmiot praw autorskich może wystąpić z wnioskiem o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy.
Okoliczność kolizji używania znaku towarowego i praw majątkowych lub osobistych w ramach postępowania sprzeciwowego oraz o unieważnienie jest oceniana z perspektywy daty zgłoszenia oznaczenia do rejestracji. Oznacza to, że jeśli w chwili zgłoszenia znaku korzystanie z utworu było zgodne z prawem (np. na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta