Kluczowe w opiece zdrowotnej są innowacje
Naszą ambicją jest wspieranie systemu w szybszym, lepszym diagnozowaniu pacjentów oraz w rozwiązaniach, które będą koncentrowały się na potrzebach pacjenta – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.
Jak pan ocenia poziom bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków?
To kwestia złożona: przez dekady oczekiwany czas życia w Polsce zdecydowanie się zwiększał. Jednak przez ostatnie trzy lata zaczęliśmy odnotowywać spadki. W okresie pandemii ten czas skrócił się o prawie dwa lata. Jesteśmy na etapie odbudowywania tych strat, ale nadal oczekiwany czas życia jest w Polsce krótszy o około sześć miesięcy niż przed pandemią. Zatem, chociaż nadal mamy wiele przestrzeni na poprawę, to ważne jest jednak, że powrócił trend pozytywny.
Sytuacja w bezpieczeństwie zdrowotnym wymaga od nas podjęcia się specyficznego „wyścigu zbrojeń”. Z jednej strony wiele zmieniła pandemia, z drugiej strony niepokój związany z wojną u naszych granic. W związku z tym nieustannie musimy poszukiwać nowych sposobów na dostarczenie Polakom bezpieczeństwa zdrowotnego na różnych poziomach: zarówno zdrowia psychicznego, emocjonalnego, ale też bezpieczeństwa w postaci dostępu do lekarza, do innowacyjnych leków. Konieczne jest też, żeby system koncentrował się na potrzebach konkretnego pacjenta, a nie na fragmentarycznym leczeniu poszczególnych jednostek chorobowych. To pacjent, a nie poszczególne choroby, jest celem, wokół którego powinniśmy budować to bezpieczeństwo.
Jak to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta