Czego władza chce od nauki i dlaczego jej wolność jest ważna
Milcząca akceptacja działań wokół Polskiej Akademii Nauk wywoła szkody większe niż te, jakie odczuwamy w związku z tzw. reformą wymiaru sprawiedliwości.
Obraz współczesnego świata, najwyższy w historii poziom życia, nowoczesne technologie, z których codziennie korzystamy, wreszcie reguły i zasady rządzące życiem społecznym to konsekwencja praktycznej aplikacji wyników badań naukowych. Choć niekoniecznie zawsze zdajemy sobie sprawę z tej zależności, bliższe wejrzenie uzmysławia rolę i znaczenie nauki.
W społeczeństwach merytokratycznych szczególną rolę pełnią instytucje zajmujące się badaniami i kształceniem przyszłych pokoleń tworzące współczesną akademię. Wolność prowadzenia badań naukowych oraz debaty służącej weryfikacji uzyskanych wyników to cenne społecznie wartości. Chroni je prawo, gwarantujące niezakłócony rozwój badań i naukowej debaty, a także przyjmowane w świecie akademickim standardy.
Oba elementy pełnią istotną funkcję.
Prawda i standardy
Gwarancje prawne tworzą przestrzeń umożliwiającą poszukiwanie prawdy oraz zapewnianie środków finansowych na prowadzenie badań. Przyjmowane w nauce standardy, wyznaczają ramy i sposoby prowadzenia badań, publicznego prezentowania ich wyników oraz nieodzownej debaty. Naruszenie któregokolwiek z tych filarów tworzy stan zagrożenia nie tylko dla wartości, jaką jest nauka prowadzona w ramach akademii, ale też dla szeregu społecznych dóbr.
Badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta