Kara także za luki w informacji o warunkach zatrudnienia
Wykroczeniem jest nie tylko niepoinformowanie pracownika o warunkach, na jakich został zatrudniony, w terminie, ale też dopuszczenie się w niej braków, które rażąco naruszą ten obowiązek.
Obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r. art. 29 § 3 pkt 1 kodeksu pracy (DzU poz. 641) zobowiązuje pracodawcę do tego, aby bardziej szczegółowo informował pracownika o warunkach jego zatrudnienia. Zakres tych informacji wzrósł z 5 do aż 13 grup.
Niestety, przepisy nie odnoszą się do tego, jak bardzo szczegółowo trzeba je rozpisać. Pewne jest tylko to, że informacja musi trafić do rąk pracownika – w formie papierowej lub elektronicznej – w ciągu siedmiu dni od dopuszczenia go do pracy, a w razie zmian – trzeba ją zaktualizować i doręczyć pracownikowi najpóźniej w dniu, w którym zmiana ma do niego zastosowanie. Nie trzeba jej aktualizować tylko wtedy, gdy modyfikacja warunku zatrudnienia wynika ze zmiany przepisów prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, które już wcześniej zostały podane w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 33 k.p.).
13 pozycji zamiast 5
Obecnie w podstawowej informacji o warunkach zatrudnienia należy podać co najmniej:
∑ obowiązującą pracownika dobową i tygodniową normę czasu pracy,
∑ obowiązujący go dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy,
∑ przysługujące mu przerwy w pracy,
∑ przysługujący pracownikowi dobowy i tygodniowy odpoczynek,
∑ zasady dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią,
∑ w przypadku pracy zmianowej – zasady dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta