Opłacanie lekcji religii: obowiązek czy prawo
Zgadzając się na finansowanie zajęć z publicznego budżetu, warto się zastanowić, czy tak samo służy ono wszystkim wierzącym.
Rada Częstochowy pod koniec roku zaapelowała do rządu o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Zgodność zapisów uchwały z obowiązującym prawem badała tamtejsza prokuratura okręgowa, jednak śledczy uznali, że nie zawiera ona „żadnych norm prawnych”. Ma charakter apelu do premiera i ministra edukacji o zaprzestanie opłacania zajęć ze wspólnej kasy z powodu bardzo trudnej sytuacji gospodarczej miasta.
Zapisy dokumentu nie przewidywały zakończenia finansowania takich zajęć w ogóle, mimo to jedna z organizacji katolickich zwróciła się z prośbą o interwencję do rzecznika praw obywatelskich. A ten – chociaż podkreślił, że nie wypowie się w kwestii zasadności podziału kosztów między samorząd a państwo – uznał, że władze publiczne mają konstytucyjny obowiązek organizowania lekcji religii, a zatem i ich finansowania.
Wszystkie kościoły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta