Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraina musi się reformować już teraz, w czasie wojny

23 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Krzysztof Adam Kowalczyk
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Najgorsze, co może się nam przytrafić po wojnie, to rozminięcie się oczekiwań ukraińskich władz i obywateli oraz Zachodu – uważa Dmytro Boyarchuk, szef kijowskiego think tanku CASE Ukraina.

Jakie znaczenie ma dla ukraińskiej gospodarki eksport żywności?

To niemal 70 proc. naszego eksportu.

Jesteście konkurencyjni, dla naszych rolników to problem. Jak w Kijowie przyjęto wymuszone przez nich embargo?

To był szok dla wszystkich. Po wcześniejszych blokadach portów czarnomorskich nagle okazało się, że nasza zachodnia granica też została zablokowana. Obserwatorzy doskonale wiedzą, że ma to związek z wyborami. Ale blokada nam życia nie ułatwiła. Musimy eksportować, by zarabiać. Programy pomocowe są skonstruowane w oparciu o to założenie. Według MFW w tym roku otrzymamy 42 mld dol. pomocy. Gdybyśmy nie byli w stanie eksportować, potrzeba jeszcze więcej.

Czy nie boi się pan, że politycy walczący o głosy rolników w UE nacisną hamulec w procesie waszej integracji europejskiej?

Rok temu wszyscy bali się, że ukraińskie produkty rolne nie trafią na rynek, co będzie wielkim problemem dla Egiptu i innych krajów Afryki, które nie produkują zbóż. Teraz jest problem, bo Ukraina dostarczyła za dużo ziarna. Być może sprawa naszego eksportu spowoduje dłuższą dyskusję w Unii, ale Ukraina jest w stanie sprzedawać zboże także poza UE. Nasze produkty są konkurencyjne.

Wyobraża pan sobie układ: wy macie tanie surowce rolne, Polska ma przemysł spożywczy, więc można je przetwarzać u nas, z korzyścią dla obu stron?

To bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12577

Wydanie: 12577

Spis treści
Zamów abonament