Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z czym kojarzy się Polska w Izraelu

23 maja 2023 | Opinie | Michał Szułdrzyński
autor zdjęcia: Andrzej Bogacz
źródło: Rzeczpospolita

Tak prowadzoną wojnę o pamięć na pewno przegramy.

Jeśli ktoś uważał, że finał Eurowizji nie jest w stanie doprowadzić do kolejnego sporu polsko-izraelskiego, był w błędzie. Okazało się, że może on wybuchnąć na nowo z byle powodu. Tym razem zaczęło się od finalistki z Izraela Noi Kirel, która, ciesząc się, że dostała najwyższą notę od polskich jurorów, stwierdziła: „Otrzymanie 12 pkt od Polski po tym, gdy prawie cała rodzina Kirelów została tam zamordowana podczas Holokaustu, jest wielkim osiągnięciem”.

Wystarczy sięgnąć do wywiadów Kirel, by odkryć, że jej matka pochodzi z rodziny Żydów marokańskich, ojciec zaś – austriackich, których większość zginęła w obozie Auschwitz. Między anszlusem a początkiem II wojny światowej w wyniku prześladowań z Austrii uciekło dwie trzecie spośród liczącej prawie 200 tys. osób diaspory. Ci, którzy pozostali, byli zamykani do gett, deportowani do obozów zagłady na terytorium okupowanej przez Niemcy Polski, ginęli też w egzekucjach na miejscu. Szacuje się, że w Zagładzie zginęło 65 tys. austriackich Żydów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12577

Wydanie: 12577

Spis treści
Zamów abonament