Blokada też jest atakiem
Działania prewencyjne przyniosą najwięcej pożytku.
Ciężko dziś wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Z popularnością internetu i usług świadczonych za jego pośrednictwem rośnie liczba zagrożeń, na które narażeni są przedsiębiorcy. Do powszechniejszych form ataku cybernetycznego należy blokowanie dostępu do usług.
Niedawno głośno było o ataku na portal podatki.gov.pl, wskutek czego przez pewien czas nie mieliśmy dostępu do platformy. Nawet instytucje państwowe nie są całkiem odporne na czyhające w sieci zagrożenia. Mając świadomość istniejącego ryzyka, wiedzę i zasoby gotowe reagować na zagrożenia, przedsiębiorcy mogą minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ataku i skutecznie zwalczać jego negatywne skutki.
Masa zapytań
Metodyka działania sprawców może polegać przede wszystkim na skierowaniu za pomocą oprogramowania masowych zapytań na serwer ofiary, by wyczerpać jego zasoby, blokując dostęp. Przykład: strajk właścicieli stacji kontroli pojazdów, którzy w ramach protestu planowali w jednym momencie wprowadzić do systemu dane o przeglądach, by przeciążyć serwery Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Bywa, że taki atak przeprowadzany jest z poziomu urządzeń zwykłych, nieświadomych użytkowników, które uprzednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta