Między nimi cały kosmos
Zadośćuczynienia przyznawane przez ubezpieczycieli i przez sądy nadal rażąco się różnią.
Poszkodowany w wypadku może uzyskać nawet kilka razy wyższe zadośćuczynienie, jeżeli nie zawrze ugody z ubezpieczycielem i pójdzie do sądu. Niewiele zmieniły wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, które ciągle nie są systematycznie egzekwowane.
Obowiązkowe OC
Pojazdy mechaniczne są objęte w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
Ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za szkody, jeżeli wypadek został spowodowany z winy kierującego. Liczba spraw, w których dochodzi do wypłaty odszkodowania, jest ogromna. W samym tylko 2022 r. doszło do 362 266 kolizji, liczba rannych wyniosła 24 703 osoby, a śmierć poniosły 1883 osoby.
Po zgłoszeniu szkody przez poszkodowanego, a w razie jego śmierci przez najbliższych członków jego rodziny, ubezpieczyciel podejmuje czynności likwidacyjne. Mają ustalić sprawcę wypadku, okoliczności, odpowiedzialnego za następstwa wypadku, szkodę i jej wysokość, a także prawo do zadośćuczynienia.
Poszkodowany lub jego rodzina dysponują dwoma odrębnymi uprawnieniami: prawem do odszkodowania obejmującego szkody materialne i osobowe o charakterze materialnym oraz prawem do zadośćuczynienia za niematerialną krzywdę.
Co piąty uprawniony walczy w sądzie
Jeżeli wstępne postępowanie wykaże, że za zaistniałą szkodę ponosi odpowiedzialność kierujący pojazdem, zakład ubezpieczeń powinien zmierzać do uzgodnienia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta