Od czego zależy skuteczność egzekucji?
Komornik jest w stanie dokonać zajęcia nawet w ciągu godziny, np. rachunku bankowego – mówi Przemysław Małecki, komornik, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.
Podstawą do wszczęcia egzekucji przez komornika może być akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji. Czy taki akt – w porównaniu z innymi tytułami egzekucyjnymi, np. prawomocnym orzeczeniem sądu – umożliwi szybszą egzekucję?
Przemysław Małecki: Postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie aktu notarialnego opatrzonego klauzulą wykonalności niczym nie różni się od postępowania prowadzonego np. na podstawie wyroku sądu. W obu przypadkach komornik może podejmować takie same czynności i w tych samych terminach. Nie wpływa więc to na szybkość egzekucji.
Ma to jednak znaczenie dla wierzyciela. Nie musi czekać na zakończenie postępowania sądowego, sam akt notarialny jest tytułem egzekucyjnym.
Owszem, oszczędność czasu to dla wierzyciela największa zaleta posiadania takiego dokumentu. Jeśli dochodzi on swoich należności na drodze sądowej, to na pierwszą rozprawę często musi czekać co najmniej rok, a niekiedy dłużej. Sam akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji, nie wystarczy jednak, by wszcząć egzekucję. Wierzyciel musi jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta