Analiza transakcji w AML/CFT
Jednym z czynników, które zdają się wpływać na nieprawidłowości w procesie analizy transakcji, jest brak posiadania przez instytucje obowiązane odpowiedniego narzędzia usprawniającego ten proces, np. aplikacji czy oprogramowania.
radca prawny, wspólnik zarządzający w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Instytucje obowiązane w myśl ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa AML) zobowiązane są do stosowania wobec swoich klientów środków bezpieczeństwa finansowego. Rodzaj oraz zakres ich zastosowania zależy z kolei od zidentyfikowanego przez instytucje obowiązane poziomu ryzyka danego klienta (danej relacji łączącej instytucję obowiązaną z klientem). Mimo że ustawodawca nie wprowadził do ustawy AML zamkniętego katalogu stosowanych środków bezpieczeństwa finansowego, to jednak w art. 34 ustawy AML uwzględnił te z nich, które można zaliczyć do minimalnych, standardowych i jednocześnie obowiązkowych środków stosowanych względem każdego klienta (każdej nawiązywanej relacji).
Jak pokazuje praktyka, o ile zastosowanie takich środków bezpieczeństwa finansowego jak identyfikacja i weryfikacja tożsamości klienta czy identyfikacja jego beneficjenta rzeczywistego co do zasady ma miejsce w ramach wykonywania przez instytucje obowiązków wynikających z ustawy AML, o tyle środek bezpieczeństwa finansowego w postaci analizy transakcji przeprowadzanych w ramach stosunków gospodarczych – jako przejaw bieżącego monitorowania tych stosunków – stanowi nie lada wyzwanie dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta