Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkoły wyższe muszą stawiać na elastyczność i różnorodność

24 listopada 2023 | Rektorzy o swoich uczelniach | rp.pl

| W obliczu dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i geopolitycznych uczelnie muszą się dostosować do nowej rzeczywistości. Elastyczność, szybkie reagowanie na zmieniające się warunki, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań oraz dbałość o różnorodność oferty edukacyjnej to wyzwania, przed którymi stoi szkolnictwo wyższe.

Zdaniem władz uczelni w dobie społeczeństwa wiedzy edukacja nabiera nowego znaczenia. Uczelnie stale się zmieniają – dostosowując ofertę kształcenia, realizując programy i badania, zmienia się także dydaktyka, która podąża za nowymi trendami, poszukuje nowych narzędzi. Model kształcenia powinien być dziś bardziej otwarty i inkluzywny niż do tej pory, a kierunki studiów – komplementarne i elastyczne, uwzględniające preferencje studentów i potrzeby pracodawców. Prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, podkreśla, że jednym z głównych wyzwań pozostaje utrzymanie najwyższego poziomu kształcenia, co wymaga ciągłego dostosowywania oferty kierunków, szkoleń i kursów. Jednakże zauważa również, że pandemia, konflikty geopolityczne oraz zmieniające się trendy w edukacji wpływają na strategie zarządzania uczelniami. – Kształcenie jest podstawowym zadaniem uniwersytetu, a partnerska współpraca ze studentami i doktorantami musi być dla uczelni priorytetem. Równie ważne pozostaje prowadzenie badań na poziomie dorównującym badaniom prowadzonym w najlepszych uczelniach świata. Mamy olbrzymi potencjał, aby rozwijać się jeszcze szybciej oraz konkurować z najlepszymi uczelniami w kraju i za granicą. Wyzwaniem dla nas pozostaje oczywiście finasowanie badań. Tutaj jednak z roku na rok widzimy postęp –mówi prof. Jerzy Lis.

Konflikt na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament