Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka z o.o. spółka komandytowa? To już się nie opłaca

24 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Magdalena Grzywaczewska--Łuczkowska

Jeżeli działalność prowadzona przez spółkę z o.o. spółkę komandytową nie jest ryzykowna, można zreorganizować ją do zwykłej spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie osoba fizyczna. To najszybsza i najprostsza forma reorganizacji, choć sposobów na zmianę wspólnika będącego komplementariuszem jest wiele.

Od zawsze jednym z częściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców było: jaka forma działalności gospodarczej będzie najkorzystniejsza? Przez długi czas to spółka z o.o. komandytowa była jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Ta forma spółki łączyła w sobie z  jednej strony korzystne opodatkowanie a z drugiej ograniczoną odpowiedzialność wspólników tej spółki. Przedsiębiorcy wykorzystywali w strukturze spółki spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która pełniła funkcję komplementariusza. Mimo że w 2021 roku zaszły istotne zmiany w prawie, dotyczące bezpośrednio spółki komandytowej, które sprawiły, że ta forma działalności przestała być tak opłacalna jak kiedyś, na rynku wciąż funkcjonuje bardzo wiele spółek z o.o. komandytowych.

Kto za co odpowiada?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako komplementariusz prowadzi sprawy spółki komandytowej, reprezentuje ją na zewnątrz. Często jest to spółka, która sama jako taka nie prowadzi odrębnej działalności gospodarczej. Ogranicza się jedynie do prowadzenia spraw spółki komandytowej za co, co do zasady powinna otrzymywać wynagrodzenie. Poza tym, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w strukturach spółki komandytowej pełni funkcję reprezentanta to jako komplementariusz ponosi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament