Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się bronić przed nieuczciwą konkurencją?

24 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marcin Wnukowski Justyna Dereszyńska

Jeśli szeroko rozumiana ochrona własności intelektualnej zawodzi, a rywal działa w sposób nieuczciwy, naruszając prawo lub dobre obyczaje, właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie środków ochronnych przewidzianych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Większość przedsiębiorców na rynku konkuruje merytorycznie, w sposób uczciwy. Zdarza się jednak, że firmy stosują nieuczciwe metody, służące wyprzedzeniu rywala drogą „na skróty”. Wykorzystują wytworzone lub uzyskane przez konkurentów zasoby, takie jak renoma, marka, know-how, specyficzny produkt bez zgody konkurenta i wynagrodzenia dla niego. Wypracowanie takich wartości wymaga często znacznych nakładów, wysiłku i czasu, dlatego też każdy przedsiębiorca chce je chronić.

Niepokojące praktyki konkurencji

Istnieje wiele rodzajów zachowań, stanowiących czyny nieuczciwej konkurencji i powodujących powstanie roszczeń, których można dochodzić na drodze sądowej. Zachowania takie zostały opisane w obszernym, rozwijanym przez ponad 30 lat katalogu zawartym w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jako tak zwane delikty „stypizowane”. Typowymi przykładami tego rodzaju czynów są: naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, utrudnianie dostępu do rynku (w różnych formach) czy naśladownictwo cudzego produktu. Jeżeli niepokojące zachowanie konkurenta mieści się literalnie w ustawowym opisie, to zwykle nie budzi wątpliwości, że możemy sięgnąć po odpowiednie środki ochrony naszych praw przewidziane w ustawie.

W praktyce często jednak mamy do czynienia z sytuacjami, w których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament