Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyniki badań naukowych praktycznie wykorzystywane

24 listopada 2023 | Rektorzy o swoich uczelniach | rp.pl

|Skonstruowanie ko-elektrolizera do syntezy paliw sztucznych, stworzenie bloczków betonowych wibroprasowanych z wykorzystaniem kruszyw pomiedziowych czy odkrycie nowej pochodnej lupeolu – innowacyjnie zmodyfikowanego składnika kory brzozy, który wkrótce będzie mieć swój debiut na rynku kosmetycznym. To tylko niektóre wyniki badań naszych uczelni, które już udało się skomercjalizować.

Obok zadań ustawowych transfer wiedzy i technologii jest istotnym czynnikiem podlegającym ocenie ewaluacyjnej dyscyplin naukowych. Zarówno jako wskaźnik zmonetyzowany – finansowy, jak i jako wpływ badań na otoczenie społeczne i gospodarcze. Impakt badań i rezultatów naukowych pokazuje praktyczne zastosowanie nauki, jej użyteczność i uniwersalność– mówiła Anna Grzegorczyk dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, w rozmowie z portalem miejskim lublin.eu

Magazyn zielonej energii

Politechnika Lubelska opracowała i wdrożyła system zarządzania energią z wykorzystaniem OZE w obszarze technologii wrażliwych na ciągłość zasilania.

Jego celem było zbudowanie systemu umożliwiającego dynamiczne zarządzanie rozpływami energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych w Polskich Zakładach Zbożowych Lubella w Lublinie. Badania kosztowały ponad 11 mln zł.

– Charakteryzuje się transparentnością trybów zasilania (redukcja stopnia złożoności modelu sterowania strukturą rozpływu energii elektrycznej w wewnętrznej sieci elektroenergetycznej zakładu). Oprócz tego umożliwia dynamiczne przełączanie poszczególnych odbiorów pomiędzy trybami zasilania – podaje lubelska uczelnia.

A prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej, kierownik merytoryczny projektu, dodał, że jest on przykładem umiejętności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament