Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana uczestników procesu budowlanego w trakcie budowy

24 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Kamil Kłosiński

Proces budowlany jest długotrwały i często zdarza się, że zmieniają się osoby w nim uczestniczące. Dotyczy to zarówno inwestora, jak i osób profesjonalnie się tym zajmujących, czyli projektantów czy kierowników budowy. Nie można tego jednak robić dowolnie – Prawo budowlane przewiduje określone procedury zmian oraz ich skutki dla zainteresowanych.

W tekście omawiam procedury wprowadzania zmian i zawieram praktyczne wskazówki, jak uniknąć potencjalnych problemów w trakcie inwestycji i jej oddania do użytkowania.

Uczestnicy procesu budowlanego

Zgodnie z art. 17 Prawa budowlanego, uczestnikami procesu budowlanego są inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant oraz kierownik budowy lub kierownik robót. To ze zmianą tych osób prawo przewiduje określone konsekwencje prawne.

Zmiana inwestora odbywa się w ramach procedury przeniesienia pozwolenia na budowę, określonej w art. 40 Prawa budowlanego. Nowy inwestor wstępuje wówczas w prawa poprzednika i na aktualnym etapie procesu inwestycyjnego, ze wszystkimi tego konsekwencjami, stając się też zobowiązanym do legalnego zakończenia budowy.

Zasadniczo tryb art. 40 Prawa budowlanego to jedyna droga legalnej i prawnie skutecznej zmiany osoby inwestora. Nie można tego dokonać w drodze czynności prawnej (zob. wyrok NSA z 21 kwietnia 2011 r., II OSK 747/10).

Wyjątkiem jest tzw. sukcesja uniwersalna, np. w drodze dziedziczenia. W orzecznictwie utrwaliło się już, że w przypadku śmierci inwestora uprawnienie do kontynuowania budowy przechodzi na spadkobierców inwestora, którzy mogą bez przeszkód kontynuować budowę i podejmować przed organami administracji wszelkie inne czynności z nią związane (zob. wyrok WSA we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament