Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja to zarówno szansa, jak i potencjalne zagrożenie

24 listopada 2023 | Prawo i podatki | Nikola Jadwiszczak-Niedbałka

Al i cyberbezpieczeństwo razem, jak i z osobna, stanowić będą w najbliższych latach największe wyzwania transformacji cyfrowej. Jednym z największych wyzwań będzie budowanie systemów uczących się, odpornych na cyberataki.

radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna

W ostatnich latach synonimem nieustającego rozwoju technologicznego stała się sztuczna inteligencja (AI). Jej coraz częstsze wykorzystywanie w różnych dziedzinach i obszarach z jednej strony prowadzi do zwiększonego na nią zapotrzebowania, a z drugiej do zwiększenia związanych z nią cyberzagrożeń. Popularyzacja systemów, narzędzi czy aplikacji opartych na modelu sztucznej inteligencji prowadzi do powstania nowych wyzwań – obok tych związanych z ochroną danych osobowych czy praw autorskich – również w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Odkładając na bok rozważania dotyczące tego, czym właściwie jest AI i jak ją definiować, warto zastanowić się nad powiązaniami między AI a cyberbezpieczeństwem. I tak, związek cyberbezpieczeństwa z AI może być kilkuwymiarowy, na co wskazywała w swoich raportach Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Z jednej strony sztuczna inteligencja jest rozpatrywana jako jedno z narzędzi do zapewnienia odpowiedniej ochrony bezpieczeństwa informacji, z drugiej strony sztuczna inteligencja sama w sobie może być celem ataków cyberprzestępców, z trzeciej – może być wykorzystywana jako cel ataków.

Rozważając bezpieczeństwo informacji w kontekście sztucznej inteligencji, należy mieć świadomość tego, że techniki sztucznej inteligencji i systemy ją wykorzystujące mogą posłużyć jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament