Luka płacowa narusza zasady UE
Komisja Europejska dąży do równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Ale statystyki zmieniają się bardzo wolno.
Luka płacowa między kobietami i mężczyznami w krajach Unii Europejskiej wynosi obecnie 13 procent. To oznacza, że na każde euro zarobione przez mężczyznę kobieta pracująca na takim samym stanowisku otrzymuje 87 eurocentów.
15 listopada w tym roku przypadał w całej Unii Europejskiej Dzień Równej Płacy, nie był to jednak powód do radości i świętowania. Połowa listopada to moment w roku 2023, od którego kobiety w Unii Europejskiej aż do końca grudnia będą „pracować za darmo” w porównaniu z mężczyznami.
Od dekady statystyki zarobków kobiet i mężczyzn praktycznie stoją w miejscu: przez ostatnie dziesięć lat luka płacowa zmniejszyła się o zaledwie 2,8 pkt proc. Różnicę w zarobkach pogłębia ogólna sytuacja na rynku pracy złożona z takich elementów jak łączny wpływ średnich zarobków godzinowych, średnia miesięczna liczba przepracowanych godzin (przed wszelkimi korektami z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin) oraz wskaźnik zatrudnienia kobiet i mężczyzn. Biorąc pod uwagę te czynniki, różnica w wynagrodzeniach w krajach Wspólnoty wyniosła w 2018 r. 36,7 proc. Wiąże się to oczywiście także z generalnym poziomem zatrudnienia. Według danych UE za rok 2022 zróżnicowanie poziomu zatrudnienia ze względu na płeć wyniosło 10,7 proc., przy czym poziom zatrudnienia kobiet osiągnął 69,3 proc., a mężczyzn 80 proc. (dane UE-27).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta