Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocena wniosków o przyznanie środków unijnych musi być rzetelna

24 listopada 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marek Ososko

Fundusze unijne stanowią środki publiczne, muszą więc być przydzielane według sprawiedliwych, jasnych i równych reguł. Zainteresowany wsparciem powinien wiedzieć z jakich względów odmówiono mu przyznania dofinansowania. Podstawową gwarancją tego prawa jest ustawowy wymóg prowadzenia naboru projektów w sposób rzetelny.

Instytucje zarządzające programami operacyjnymi w nowej perspektywie finansowej dokonują dystrybucji środków unijnych w specjalnej procedurze uregulowanej ustawą wdrożeniową 2021-20271). Przepisy nakazują prowadzenie naborów z zachowaniem generalnych zasad równości, przejrzystości i rzetelności, przy jednoczesnym poszanowaniu strategicznych celów funduszy, zakładających wybór operacji najlepszych i najbardziej efektywnych.

Kryteria przejrzystości oraz równego traktowania wszystkich zainteresowanych podmiotów, funkcjonują z powodzeniem w innych dziedzinach związanych z wydatkowaniem środków publicznych, chociażby w ustawie z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zasada zachowania rzetelności instytucji publicznych ma równie uniwersalne i doniosłe znacznie, i jest konsekwentnie podkreślana w kolejnych aktach prawnych regulujących wdrażanie funduszy UE. Trzeba jednak pamiętać, że w ujęciu prawnym jest to klauzula generalna, która może prowadzić do rozbieżności lub sporów, wynikających z niepożądanych nadinterpretacji lub uogólnień. W ujęciu językowym zwrot „rzetelny” ma równie szerokie, niedookreślone granice i oznacza:

1. „wypełniający należycie swe obowiązki”,

2. „taki, jaki powinien być, odpowiadający wymaganiom”,

3. „zgodny z prawdą, wiarygodny”.

Jak więc powinna przebiegać ocena...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament