Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy naukowcy chcą pomóc uzyskać neutralność klimatyczną

24 listopada 2023 | Rektorzy o swoich uczelniach | rp.pl

| Otrzymanie nowego rodzaju stali, prace nad falami terahercowymi czy samolotem o napędzie hybrydowo-elektrycznym – to tylko niektóre projekty naukowe, nad którymi pochylają się obecnie polscy naukowcy, a które są współfinansowane ze środków unijnych.

Unia Europejska nie oszczędza na postępie i rozwoju. Jak wynika z danych Eurostatu nakłady na badania i rozwój w 2021 roku były sumarycznie dla państw członkowskich UE wyższe o sześć proc. w stosunku do 2020 roku i wyniosły 328 mld euro.

A Polska znalazła się wśród pięciu krajów, które w ciągu ostatniej dekady zanotowały znaczący wzrost intensywności nakładów na badania i rozwój. Są one jednak w naszym kraju wciąż niższe niż średnia dla UE.

Krzem dla przyszłości

Na jakie projekty idą m.in unijne środki? Polskie uczelnie i jednostki naukowe korzystają z nich same albo wspólnie z innymi podmiotami. I tak np. Politechnika Lubelska realizuje projekt pod nazwą „High-performant non-oriented electrical steels with a silicon content beyond today's limits: new materials for an electrified future”, czyli wysokowydajne niezorientowane stale elektrotechniczne o zawartości krzemu wykraczającej poza dzisiejsze granice: nowe materiały dla zelektryfikowanej przyszłości.

Jak podaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej, ta uczelnia jest członkiem konsorcjum z partnerami z Belgii i Hiszpanii. A celem projektu jest otrzymanie nowego rodzaju stali stosowanej jako elementy magnetyczne w energoelektronice (transformatory, silniki, generatory). – Uzyskanie optymalnych właściwości materiału pozwoli na znaczne oszczędności energii elektrycznej –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12732

Wydanie: 12732

Spis treści
Zamów abonament