Reforma planowania przestrzennego – kluczowe zmiany dla inwestycji OZE
Gdy plan miejscowy albo jego zmiana dotyczy wyłącznie lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii, innych niż elektrownie wiatrowe, będzie można skorzystać przy jego uchwaleniu z tzw. trybu uproszczonego.
24 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej „nowelizacja”). To największa reforma planistyczna od 20 lat. Wprowadza ona wiele zmian istotnych dla inwestorów, w tym w branży odnawialnych źródeł energii (OZE).
Przed zmianą przepisów
W dotychczasowym stanie prawnym większość inwestycji mogła być prowadzona na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w razie jego braku – na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. W praktyce jednak często dla danego terenu brak jest planu miejscowego (w 2020 r. plany obejmowały tylko ok. 30 proc. terytorium Polski) i inwestorzy chcący realizować dany projekt muszą uzyskać dla niego decyzję o warunkach zabudowy. Dotyczy to zwłaszcza inwestycji typu greenfield, w tym między innymi projektów instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych (OZE). Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (lub istnienie miejscowego planu, z którym dana inwestycja musi być zgodna) jest niezbędne przede wszystkim do uzyskania pozwolenia na budowę, a w przypadku instalacji OZE także do ich przyłączenia do sieci.
Plany miejscowe są uchwałami rady gminy, przyjmowanymi w specjalnej i długotrwałej procedurze. Możliwości przyjmowania planów miejscowych na wniosek podmiotów trzecich (inwestorów) lub partycypowania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta