Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeł i reszka

29 grudnia 2001 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Harry Mulisch, pisarz holenderski, autor powieści "Procedura"

Orzeł i reszka

PIOTR KOWALCZYK

Harry Mulisch (ur. 1927) holenderski pisarz uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców europejskich. Jego matka pochodziła z rodziny żydowskiej, ojciec był Austriakiem. Uprawia prozę, dramat, poezję, pisze eseje literackie i filozoficzne. Jego książki, tłumaczone na wszystkie ważniejsze języki, osiągają nakłady liczone w setkach tysięcy. Do najbardziej znanych należą: "Zamach" (1988), "Dwie kobiety. Stare powietrze" (1990). Nie została jeszcze przetłumaczona na polski jego wielka powieść "De ontdekking van de hemel" (Odkrycie nieba).

"Procedura", która w przekładzie Jerzego Kocha ukazała się ostatnio nakładem W.A.B., w Holandii wydana została w 1998 r. Wyróżniono ją najwyżej cenioną holenderską nagrodą literacką Libris-Press.

Podczas lektury pańskiej powieści odniosłem wrażenie, że ironizuje pan na temat poprawności: i politycznej, i obyczajowej. Trochę z wojowniczego feminizmu, trochę z nadgorliwości w zwalczaniu palenia tytoniu, co dla pana - miłośnika fajki - jest zapewne szczególnie denerwujące.

HARRY MULISCH: Dla osoby poprawnej - a myślę tu przede wszystkim jednak o poprawności politycznej - wszystko jest jasne, nie ma żadnego problemu. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2506

Spis treści
Zamów abonament