Historia polskiego marginesu
Historia polskiego marginesu
RYS. LESZEK OŁDAK
JAN WINIECKI
Problemy z polską demokracją nie zaczęły się wczoraj. O ile na przykład zdrowie polskiej gospodarki poprawiało się stosunkowo szybko, o tyle zdrowie polskiej polityki podlega ciągłym fluktuacjom i dziś trudno określić je nawet jako zadowalające.
Polska jest rzeczywiście krajem kuriozalnym, w tym sensie, że oprócz Francji jest jedynym krajem Europy, w którym istnieje tak wysoki poziom społecznej aprobaty dla działań bezprawnych w imię grupowych interesów. Jednakże to w schedzie po komunizmie upatrywałbym większość problemów trapiących polski system polityczny. Elektorat skrajnie populistyczny został w Polsce wykreowany przez wynaturzone funkcjonowanie polityczno-gospodarczego systemu komunizmu.
Lumpenproletariat miejski i wiejski
W odróżnieniu od kapitalizmu w komunizmie nastąpiło przesunięcie najbardziej zdemoralizowanych segmentów siły roboczej z obrzeży klasy robotniczej i ogółu zatrudnionych do największych zakładów produkcyjnych.
W industrializacji kapitalistycznej przychodzący ze wsi robotnicy musieli zaakceptować zastane standardy solidnej pracy, dyscypliny i zwykłej uczciwości. Było to zresztą dość łatwe, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta