Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieje długu

29 grudnia 2001 | Ekonomia | GW

MOIM ZDANIEM

GRZEGORZ WÓJTOWICZ

Dzieje długu

Rozwój produkcji i wymiany upowszechnił stosowanie pieniądza. Aktywnym użytkownikom pieniądza zaczęło brakować gotówki. Potrzebę pożyczania byli w stanie zaspokoić kupcy, którzy stawali się bankierami, a także zamożne miasta i bogate klasztory. Pożyczki były ryzykowne, zwłaszcza udzielane monarchom, których przyszłe dochody wcale nie były pewne. Władcy otrzymywali kredyty, gdy byli skłonni pożyczać pod zastaw swoich dóbr lub gwarantowali różne intratne urzędy i przywileje.

W Polsce pożyczanie rozpoczęło się w XIV wieku. Do historii przeszedł kupiec Lewko, który udzielał kredytów Kazimierzowi Wielkiemu, potem Ludwikowi Węgierskiemu, a następnie królowej Jadwidze. Władysław Jagiełło mógł nieco odetchnąć, gdy po grunwaldzkim zwycięstwie otrzymał od zakonu odszkodowanie wynoszące tyle co 170 milionów dzisiejszych złotych. Dla Kazimierza Jagiellończyka kosztowna okazała się kolejna wojna z zakonem. Pochłonęła równowartość 1,5 miliarda obecnych złotych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2506

Spis treści
Zamów abonament