Warto się na coś nastawiać
Z wypowiedzi członków RPP wynikało, że toczy się w niej dyskusja na ten temat (mówił o tym Stanisław Nieckarz), że nie wykluczono rezygnacji z posługiwania się nastawieniem w przyszłym roku (Jan Czekaj). A także - że stosowanie go nie spełniło swojej roli - tak mówiła Halina Wasilewska-Trenkner, stwierdzając nawet, że "bardzo często jest to informacja niepotrzebna dla rynku, a my z kolei mamy trudności z podejmowaniem decyzji". Jednak możemy się zgodzić tylko z drugą częścią tego zdania. Sądzimy, że informacja o nastawieniu w polityce pieniężnej jest dla rynku istotna. Problemy, jakie z używaniem tego narzędzia ma RPP, nie stanowią argumentu za wycofaniem się z niego, a raczej za poprawą tego sposobu komunikowania się z rynkami finansowymi.
To jeszcze nie zmiana stópSądzimy, że RPP wcale nie musi im wielokrotnie tłumaczyć, że nastawienie łagodne bądź restrykcyjne nie oznacza automatycznie zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta