Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na rolki

09 stycznia 2006 | Nieruchomości, budownictwo | AO

ODNAWIAMY MIESZKANIE Tapetowanie ścian Uwaga na rolki Grubsze tapety układa się łatwiej. Papierowe, jednowarstwowe - wymagają fachowej ręki. Jak z głową kupować i kleić tapety?

Większość tapet kupuje się w tzw. eurorolkach szerokości 0,53 i długości 10,05 m. Na opakowaniu znajdują się informacje o: szerokości i długości tapety, powierzchni, jaką możemy nią pokryć, a także specjalne symbole określające właściwości tapet - np. odporność na wilgoć, światło, ścieranie itp.

Ile rolek

Przed kupnem tapety trzeba dokładnie policzyć, ile będziemy jej potrzebowali. Materiał ten kupuje się z 5 -15-proc. zapasem. Większy jest potrzebny wtedy, gdy tapeta ma duży, powtarzający się wzór, którego elementy znajdują się w sporej odległości od siebie. Trzeba go będzie dopasować.

Jak liczyć zużycie tapety: należy dodać długość i szerokość pomieszczenia (wymiary łącznie z drzwiami i oknami) i pomnożyć przez dwa - np. (4 + 5) x 2 = 18 m. Wynik dzielimy przez szerokość rolki i otrzymujemy ilość potrzebnych pasów materiału - czyli: 18:0,53 = 34.

Następnie mierzymy wysokość ściany i dodajemy 6 cm na wyrównanie (na górze i dole). Przykład: 2,50 + 0,06 = 2,56. Jeżeli tapeta jest wzorzysta, dodajemy do wysokości różnicę w ułożeniu deseni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3733

Spis treści
Zamów abonament