Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do wyboru ryczałt lub podatek według skali

09 stycznia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | AK
źródło: Nieznane

JAKI MOŻEMY ROZLICZAĆ DOCHODY Z NAJMU Do wyboru ryczałt lub podatek według skali Możliwość wyboru sposobu opodatkowania mają też osoby uzyskujące przychody z umów najmu i dzierżawy (i innych umów o podobnym charakterze np. podnajmu, poddzierżawy), zawieranych poza działalnością gospodarczą Wzory oświadczeń

W grę wchodzi tu jedynie podatek według skali podatkowej i ryczałt ewidencjonowany. Wybór między tymi dwoma formami przysługuje wszystkim podatnikom bez ograniczeń. Która z nich jest korzystniejsza? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Dwie formy do wyboru

Wynajmujący (wydzierżawiający) składniki osobistego majątku, niezwiązanego z działalnością gospodarczą (np. prywatne mieszkanie, samochód, grunt otrzymany w spadku), mają do wyboru dwie formy opodatkowania:

> ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 i 20 proc. - w zależności od wysokości przychodu,

> zasady ogólne, czyli podatek według skali podatkowej (stawki 19, 30 lub 40 proc., w zależności od wysokości uzyskanego dochodu). Przyjęty sposób opodatkowania trzeba stosować przez cały rok. Można go zmienić, ale dopiero począwszy od roku następnego.

Na ryczałcie

Kto może skorzystać z ryczałtowego opodatkowania najmu prywatnego majątku? Co do zasady każdy, kto zadeklaruje taką chęć. Tak jest od 1 stycznia 2005 r. Wcześniej były pewne ograniczenia dotyczące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3733

Spis treści
Zamów abonament