Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek według skali

09 stycznia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW
źródło: Nieznane

ROZLICZENIE NA OGÓLNYCH ZASADACH Podatek według skali Rozliczając się według skali podatkowej zapłacimy 19, 30 bądź 40 proc. podatku - w zależności od wysokości dochodu (ostatnia stawka straciła moc 18 lutego 2005 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 lutego 2005 r. - Dz. U. nr 30, poz. 262).

Podstawowa zaleta zasad ogólnych to - w odróżnieniu od form ryczałtowych -możliwość rozliczania wydatków na funkcjonowanie firmy. A wyższe koszty, to niższy podatek. Ale za to czeka nas sporo papierkowej roboty.

Mała firma, łatwiejsza księgowość

Przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe. Zdecydowanie prostszą formą ewidencji jest ta pierwsza. Za pomocą księgi przychodów i rozchodów mogą rozliczać się osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, a także spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Ale gdy ich przychody przekroczą określony limit, muszą założyć księgi rachunkowe. Limit ten wynosi 800 000 euro, a przelicza się go na walutę polską po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego obowiązującym 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. W 2006 r. obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych obejmuje podatników, których obroty przekroczyły w 2005 r. kwotę 3 133 280 zł.

Oczywiście księgi rachunkowe mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3733

Spis treści
Zamów abonament