Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa firma, nowy podatek

09 stycznia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | AK

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA W TRAKCIE ROKU Nowa firma, nowy podatek Raz wybrana forma opodatkowania działalności gospodarczej obowiązuje nie tylko przez cały rok podatkowy, lecz także w latach następnych, chyba że w ustawowym terminie (do 20 stycznia) zgłosimy do urzędu skarbowego jej zmianę

W trakcie roku nie możemy dowolnie zmienić wybranych zasad opodatkowania na inne. Ale mimo generalnego zakazu zmiana taka może być dopuszczalna, a niekiedy - wręcz konieczna. Jeśli podejmując w styczniu decyzję o sposobie opodatkowania, nie przewidzieliśmy wszystkich okoliczności i nasz wybór okazał się nietrafny, to czy możemy rozważyć likwidację działalności gospodarczej i rozpoczęcie nowej? Wiąże się z tym duże ryzyko, bo organy podatkowe nie są jednomyślne w ocenie skutków takiego działania. Poza tym zapewne uznają to za chęć obejścia przepisów podatkowych.

Niemniej może się zdarzyć i tak, że likwidacja działalności i rozpoczęcie nowej jeszcze w tym samym roku (w identycznym lub innym zakresie) nie będzie efektem "planowania podatkowego", lecz zwykłego zbiegu okoliczności. Niewątpliwie trzeba wówczas podjąć jakąś decyzję co do sposobu rozliczenia.

Możemy być też wręcz zmuszeni do zmiany formy opodatkowania, gdy w trakcie roku rozszerzymy zakres naszej działalności o usługi, które nie dają prawa do stosowania karty podatkowej czy wyłączają nas z opodatkowania ryczałtem od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3733

Spis treści
Zamów abonament