Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma wybór i do kiedy

09 stycznia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | AK
źródło: Nieznane

FORMA OPODATKOWANIA W 2006 R. Kto ma wybór i do kiedy Nie wszyscy podatnicy mogą zdecydować o sposobie rozliczania się z fiskusem. Taki wybór mają tylko przedsiębiorcy, wynajmujący i duchowni. Pod warunkiem że wyrażą swą wolę w ustawowym terminie (c) PAWEŁ GAŁKA Terminy ważne dla przedsiębiorców

Nadal obowiązuje zasada, że jeśli nic się w stosunku do ubiegłego roku nie zmienia - tzn. gdy pozostajemy przy dotychczasowym sposobie rozliczenia, nie musimy opowiadać się fiskusowi. Ale gdy w ubiegłym roku rozliczaliśmy się według skali podatkowej, a teraz chcemy skorzystać z liniowego 19-proc. podatku, albo zamiast co miesiąc płacić ryczałt, chcemy to robić co kwartał - musimy o tym poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

O obowiązku złożenia stosownych zawiadomień powinny też pamiętać osoby, które w 2006 r. chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Oto terminy, których należy pilnować.

1. GDY CHCESZ ROZLICZAĆ SIĘ NA ZASADACH OGÓLNYCH

Jeśli w roku ubiegłym płaciłeś ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, a chcesz przejść na zasady ogólne - wybrać podatek liniowy lub rozliczać się według skali podatkowej - do 20 stycznia musisz powiadomić urząd skarbowy o wyborze jednej z tych form rozliczenia.

> Podatek liniowy Gdy rozliczałeś się na zasadach ogólnych, do 20 stycznia możesz złożyć w urzędzie skarbowym: > pisemne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3733

Spis treści
Zamów abonament