Różnice przejściowe, ale ważne
Z ekonomicznego punktu widzenia sens konstrukcji podatku odroczonego na gruncie ustawy o rachunkowości (ustawa) oraz międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF) jest identyczny. Praktycznie jednak wszystkie systemy podatkowe różnicują moment ujęcia przychodu i poniesienia kosztu w stosunku do zasad bilansowych. W konsekwencji powstają różnice przejściowe w podatku dochodowym, które za pomocą podatku odroczonego ujmowane są w sprawozdaniu finansowym, żeby stało się zadość nadrzędnej w rachunkowości zasadzie współmierności. Różnice przejściowe zazwyczaj nie stanowią problemu dla polskich jednostek, bo podatek odroczony stosowany jest w prawie bilansowym już od dawna.
Ulgi w podatku dochodowymOprócz różnic przejściowych i straty możliwej do odliczenia, MSSF przewidują możliwość wkalkulowania w aktywa z tytułu podatku odroczonego niewykorzystanej ulgi podatkowej (tzw. tax credit). Pojęcie to nie jest zdefiniowane w MSSF, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta