19 procent bez żadnych ulg
Podstawową zaletą podatku liniowego jest to, że wynosi on 19, a nie 30 lub 40 proc. Dla najbogatszych to bardzo korzystne rozwiązanie. Jednak przy mniejszych dochodach korzyści maleją, a często nawet opłaca się pozostać przy skali podatkowej.
Bez podatkowych przywilejówStawka liniowa to 19-proc. podatek niezależnie od wysokości dochodu. Tracimy jednak niektóre podatkowe preferencje. Przedsiębiorca, który zdecydował się na liniowy podatek:
> nie może skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem oraz preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci,
> traci prawo do ulg podatkowych (z wyjątkiem możliwości odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne) - także tych, do których nabył prawo w latach poprzednich.
> nie pomniejsza podatku o tzw. kwotę wolną (530,08 zł), co powoduje, że opłaca 19 proc. od każdej złotówki dochodu. Przedsiębiorca rozliczający się liniowo może natomiast odliczać straty z lat poprzednich, a także opłacać zaliczki w uproszczonej formie. A przekazać 1 proc. swojego podatku na organizację pożytku publicznego? Z art. 27d ust. 1 updof (określającego zasady dokonania odpisu) wynika, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta