Firma odliczy darowiznę dla fundacji
Przedsiębiorca, który finansuje usługę rehabilitacyjną dla podopiecznego fundacji, może skorzystać z ulgi podatkowej
Nie ma co do tego wątpliwości, gdy po prostu przeleje pieniądze na konto fundacji, a ta pokryje koszt świadczenia. Czy można będzie jednak skorzystać z odliczenia, gdy darczyńca sam zapłaci za usługę? O to zapytał jeden z czytelników. Jego firma sfinansowała koszty uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym dla chorych dzieci, którymi opiekuje się fundacja. Podpisała z nią umowę darowizny. Nie ma jednak potwierdzenia wpłaty na rachunek fundacji, gdyż pieniądze poszły bezpośrednio na konto ośrodka leczniczego. Czy może skorzystać z ulgi na darowizny?
Przesunięcie z majątku
Przepisy podatkowe zezwalają na odliczenie od dochodu darowizny, nie definiują jednak tego pojęcia. Musimy więc sięgnąć do kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 888 przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak się podkreśla w piśmiennictwie, mechanizm darowizny polega na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Mówiąc prościej, darczyńca musi coś stracić, a obdarowany zyskać. Przy czym przekazując darowiznę, nie oczekujemy niczego w zamian – jest to bowiem świadczenie nieekwiwalentne.
Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 kwietnia 2001 r. (I SA/Gd 1738/ 00): „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Świadczenie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta